poniedziałek, 5 października 2015

Początkujący ornitolog - jak zacząć? Birdwatching for beginners - how to start?

Chyba zawsze najtrudniej jest zacząć (dla mnie najgorzej jest z nauką). Uważam jednak, że z obserwowaniem ptaków będzie raczej prosto. Bo wystarczy wyjść do parku na spacer i uważnie się rozglądać - to jest taka podstawowa wersja. Prawda, że proste? Myślę jednak, że znajdzie się parę osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej. Dlatego dzisiejszy wpis będzie o tym jak porządnie zacząć podglądanie ptaków i co jest nam do tego potrzebne. Zapraszam do lektury!

Ta mała "Mini Encyklopedia" była moją pierwszym przewodnikiem w świecie ptaków.
That small "Mini Encyclopaedia" was my first guide in the birds' world.


I think, it's always the worst to start something (for me the hardest is to start studying). But it's gonna be definitely easy with birdwatching - you have to just take a walk in the park and look around carefully. Easy, right? I'm sure though that there are some people who would like to know more about birdwatching. That's why today's post relates to how to start birding and what is needed for that. Enjoy reading!

 Co jest potrzebne i jak z tego korzystać?


 • Przewodnik terenowy o ptakach - przewodnik to podstawa. Bez niego nie powinniście wychodzić z domu, szczególnie na samym początku. I nie chodzi mi tutaj o pana przewodnika, tylko o książkę ;)(choć, jak znacie kogoś kto interesuje się ptakami, zaproście go na spacer i na pewno dowiecie się dużo ciekawych rzeczy, ten ktoś pokaże Wam wszystkie ptaki w okolicy i jeszcze zwróci uwagę na wiele ważnych szczegółów). Ja zaczynałam od malutkiej książeczki z podstawowymi opisami i rysunkami i to mi w zupełności wystarczyło. Nie trzeba wydawać fortuny na drogie pozycje. Warto taki przewodnik przejrzeć w domu przed spacerem, żeby mieć ogólne pojęcie jakie ptaki można spotkać.


 • Lornetka - warto się w nią zaopatrzyć. Nie trzeba kupować sprzętu od razu z górnej półki, ale jeśli planujecie zostać w ornitologii na dłużej to opłaca się zainwestować w trochę lepszy sprzęt. Widać różnicę - obraz jest jaśniejszy, większy oraz wyraźniejszy. Polecam taką o parametrach 10x42 (powiększenie x średnica obiektywu). Nie opłaca się kupować o większym powiększeniu, ponieważ lornetka robi się cięższa, a przez to trzęsie nam się ręka, gdy próbujemy ją utrzymać, więc w sumie ciężko coś przez nią obserwować. Jeśli macie okulary to wygodniej je zdjąć albo najlepiej zakładać soczewki kontaktowe (ja tak robię).
 • Notatnik - dobrze jest nosić ze sobą mały notatnik (najlepszy jest notatnik kołowy w twardej okładce, bo wygodny do robienia notatek w terenie), w którym zapisujecie jakie gatunki zaobserwowaliście (można do nich powrócić w domu i dokładnie o nich poczytać) albo jeśli nie możecie zidentyfikować jakiegoś ptaka, to zapisujcie jego znaki szczególne - jakie barwy i ich układ na ciele, jak się poruszał, zanotujcie jego wielkość porównując do już znanego Wam gatunku (np. wielkości wróbla czy gołębia) czy też zróbcie drobny szkic z opisem.
  Wygodniej pisać ołówkiem niż długopisem - nie zatnie się w połowie, co zdarza się najczęściej w wilgotne lub chłodne dni.
 • Torebki na pióra - jeśli planujecie zacząć zbierać pióra (ostrzegam - to wciąga! ;) ) to polecam korzystanie z plastykowych, przeźroczystych torebek zatrzaskowych. Pióra nie zniszczą się i nie zakurzą.

A teraz zabierajcie swój ekwipunek i idźcie na dwór. Najprościej zacząć od pobliskiego parku, lasu czy łąki. Najlepiej, by park nie był zbyt otwarty, żeby było w nim sporo krzaków, może jakiś staw (okazja zobaczyć ptaki wodne), jednym słowem, żeby był trochę "dziki".

Więcej o tym, gdzie chodzić na ptaki, będzie w następnym wpisie za tydzień. Zapraszam!

Zobacz też: pierwszy post z cyklu Początkujący ornitolog - dlaczego warto?


What do you need and how to use it?
 • Guidebook about birds - guidebook is a basis. You shouldn't go out without it, especially in the beginning of birding. If you know any "living" guide, then use him/her too ;) Invite your friend on a walk and he/she will definitely tell you all the interesting and important details about birds in the neighbourhood. Talking about books, I started with a tiny one with basic informations and drawings and it was more then enough for me. You don't have to buy expensive books.
  Before going on a walk, it's good to read the guidebook to get to know a bit all the birds, which you might meet.
 • Binoculars - it's good to have one, because it's so much easier to observe birds with it. You don't have to immediately buy the most expensive one. If you're planning to stay in ornithology for a bit longer, then you can invest more in a better equipment. There is difference - the view is brighter, bigger and clearer. I recommend to buy binoculars with 10x42 parameters (magnification x lens diameter). It doesn't pay off to buy binoculars with bigger magnification, because it's becoming heavier and therefore our hands are shaking, so it's harder to see something through it. If you have glasses, take them off before looking through binoculars or if you can, wear contact lenses (I prefer it like that).
 • Notepad -  you should always have a small notepad with you (the best is with spiral binding and hard cover, because it's comfortable to use it in the field), where you can write down what species you saw during the walk (you can read about them carefully at home) or if you can't recognize some species, you can note down all the distinguishing marks - coloration on the bird's body, bird's movements, how big it was (maybe similar to species you already know) or you can even make a small drawing.And remember that it's better to write with pencil than with pen - it won't get stuck in the middle especially on humid or cold days.
 • Plastic bags for feathers - if you're planning to collect feathers (I'm warning you - it's addictive ;) ), you should use plastic, transparent bags with fasteners. Feathers won't get damaged and covered with dust.

And now take your equipment and go out to the nearest park, forest or meadow. If you go to the park, choose this one, which is more "wild" - with bushes and many trees, maybe with a pond (it's a chance to see waterfowl).

In the post next week, there will be more about where to go birding. Enjoy!

Check out also: my first post Birdwatching for beginners - why is it worth to start?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz