piątek, 18 września 2015

10 faktów o aparacie ortodontycznym. 10 facts about dental braces.

Ładny uśmiech jest ozdobą każdego człowieka. Obecnie panuje moda na białe, równe zęby, więc zapewne wielu z Was zastanawia się nad poprawą swojego uzębienia i być może rozważa założenie aparatu ortodontycznego. Ja swój noszę już od półtora roku i pozostał mi jeszcze kolejny rok. Wiem z własnego doświadczenia, że nie jest to wcale takie złe jak większości osobom się wydaje, dlatego chciałabym się z Wami podzielić moimi obserwacjami na temat noszenia aparatu.


...

Pretty smile is a decoration of every person. Nowadays it's very fashionable to have straight, white teeth, so probably many of you think about correcting them and putting on braces. I've been wearing mine for around 1,5 year and there is still one more year left. From my own experience I know, that braces are not as bad, as many of you think, that's why I would like to share my observations with you. Just read my list below. 1. Mam coś w buzi! - zaraz po założeniu aparatu masz wrażenie, że Twoja buzia jest nim wypełniona i jest to dosyć dziwne uczucie. Nie wiesz co zrobić ze swoimi ustami i jak je ułożyć, by wyglądać w miarę normalnie. Ciągle badasz go językiem i próbujesz poznać tą nową konstrukcję. Masz wrażenie, że każdy się na Ciebie gapi. I do tego czujesz, że musisz nauczyć się jeść od nowa.
  Nie martw się, bo to uczucie mija już praktycznie następnego dnia, no, może nauka jedzenia potrwa parę dni dłużej. I naprawdę nikt się nie gapi. Nikt nawet nie zdaje sobie sprawę, że niby jest coś nie tak z Twoją buzią. Zadziwiająco szybko przyzwyczaisz się do aparatu.
 2. Początkowo bolą zęby - założenie aparatu w ogóle nie boli. Natomiast potem, owszem bolą zęby, gdy są rozciągane przez druty, czyli przez pierwszy tydzień, półtora. Ból występuje głównie podczas jedzenia, więc przygotuj się na spożywanie bardzo miękkich posiłków. Potem po każdej wizycie kontrolnej, aparat zostanie mocniej naciągnięty, więc będziesz czuć dyskomfort przez około dwa kolejne dni.
  Moim zdaniem najgorszy jest tydzień przed założeniem aparatu, ponieważ musisz nosić (nie każdy!) tzw. gumki separacyjne, czyli małe gumeczki na trzonowcach, które rozpychają zęby i robią miejsce na metalowe pierścienie aparatu. To na nich opiera się cała konstrukcja. Przez ten tydzień naprawdę cierpiałam i jadłam praktycznie same serki homogenizowane, starte owoce i warzywa oraz zupy krem, ponieważ to wtedy wszystkie zęby bolą. Ale to tylko tydzień ;)
  Nie zapominajmy także o otarciach śluzówki, które powstają na początku noszenia aparatu. Ale od czego mamy specjalny wosk, który dostajemy od ortodonty, którym zaklejamy obcierające miejsca w aparacie.
 3. Aparat może zmienić Twój uśmiech - to akurat nie jest zbyt pocieszające, ale to fakt. Ja mam wąskie usta, które niestety opierają się na aparacie i podczas uśmiechu bez pokazywania zębów wygląda to dosyć osobliwie. Mimika także mi się trochę zmieniła. Na początku bardzo zwracałam na to uwagę, a potem przestałam się przejmować. Chyba tylko najbliżsi zauważyli różnicę. Mój chłopak trochę się ze mnie podśmiewuje, ale potem będzie zazdrościł mi olśniewającego uśmiechu ;)
 4. Ale jestem szczupła! - szczerze to nie wiem, ile schudłam na samym początku noszenia aparatu. Ale jestem pewna w stu procentach, że przynajmniej ze dwa kilo. Powodem była moja "miękka" dieta, do której aparat Was na pewno zmusi.
 5. Aparat kosmetyczny praktycznie nie rzuca się w oczy - jeśli stać Was na większy wydatek, jakim jest aparat kosmetyczny, czyli z przezroczystymi zamkami na zębach, to nie wahajcie się. Jest naprawdę dyskretny i w pierwszym momencie nie rzuca się w oczy. Z daleka jest praktycznie niewidoczny oraz nie przeszkadza na zdjęciach. Ja ze swojego jestem bardzo zadowolona. Jedyny minus to powolne farbowanie gumek - z początku perłowe, pod koniec miesiąca robią się żółtawe. Ale wtedy nadchodzi wizyta kontrolna i ortodonta wymieni je na świeże :) 
 6. Zapasy na czarną godzinę - przygotujcie się na to, że resztki jedzenia będą w każdej możliwej szparze aparatu. Wyobraź sobie, że połowa zjedzonej przed chwilą przez Ciebie kanapki, została Ci na aparacie. Tak będziesz się czuł podczas każdego posiłku. No cóż. Przynajmniej będziesz miał przekąskę, jak zrobisz się głodny.
 7. Warto myć zęby po każdym posiłku - naprawdę warto, nie tylko ze względu na uciążliwe jedzenie (patrz punkt 6), ale także ze względu na higienę. Uwielbiam to uczucie świeżości po każdym umyciu zębów. I nie jest to takie uciążliwe jak myślałam, szybko się przyzwyczaicie. Zapewne będziecie nosić szczoteczkę z pastą do zębów w torebce, tak jak ja :)
 8. Nie żuj gumy do żucia - podobno niektórzy potrafią. Ja nie odważyłam się spróbować, bo kto chciałby potem wydłubywać gumę z drutów przez dwie godziny? Przerzuciłam się na miętówki.
 9. Nie jedz twardych rzeczy - unikam jedzenia jabłek (kroję w plasterki), orzechów, bardzo chrupiącej skórki od chleba (tego mi brakuje) i innych twardych rzeczy. Często nawet ostrożniej gryzę schabowego. Być może czasem przesadzam, ale dwa razy pękł mi metalowy pierścień wokół trzonowca, więc nie chcę już żadnych dodatkowych kosztów i przygód. Nie przestraszcie się jednak, bo zazwyczaj w aparatach nic nie pęka i nie odpada. Ja miałam jakiegoś pecha.
 10. Aparat to tylko początek - po zdjęciu aparatu zostaje retencja przez kolejne cztery lata, czyli noszenie drucika od wewnętrznej strony zębów lub przezroczystej nakładki. Bez tego zęby mogłyby się cofnąć.

Prawda, że nie rzuca się w oczy?
See? Braces are not that disturbing.
Uff, to tyle jeśli chodzi o najważniejsze fakty dotyczące aparatu ortodontycznego. Podsumowując, naprawdę nie jest źle. Szybko się przyzwyczaiłam i obecnie aparat w ogóle mi nie przeszkadza.

...

 1. I have something in my mouth! -  just after putting on braces you have this odd feeling, that your mouth is full of them. You don't know what to do with your lips and how to put them together. You keep touching and discovering this new construction with your tongue. You feel like everybody is staring at you and you're sure that you have to learn how to eat from the beginning. But don't worry, because this weird feeling dissapears very fast - already the next day, only learning how to eat might take slightly more time. And trust me - nobody is staring at you, nobody notices that there is appareantly something wrong with your mouth. You will get used to your braces surprisingly fast.
 2. Toothpain only in the beginning - putting on braces doesn't hurt at all. The pain comes only after that and it's gonna last for around one-two weeks. Your teeth will hurt mostly during eating, because of the wires, which are moving them. Be prepared to eat only soft meals. After every next checkup there is only a little discomfort for couple of days.
  For me the worst was the week just before putting on braces, because I had to wear rubber bands, which are supposed to separate your teeth, so the orthodontist can put metal rings around your molar teeth. I could literally eat only grated fruits, vegetables, cream soups and homogenised cheese. But it's only for a week ;)
  Let's not forget about mucous abrasions,which appear in the beginning of wearing braces. But the orthodontist will give you special wax, with which you can cover irrtitating places on your braces.
 3. Braces might change your smile - yes, that's right. It's not very optimistic, is it? My lips are narrow, so they unfortunately lie on the braces and when I smile without showing my teeth, it looks quite odd. My mimics also changed a little. I payed a lot of attention to it only in the beginning, I don't care about it now. I think, only the closest people can notice the difference. My boyfriend makes fun of my weird smile, but soon he will be jealous of my beautiful smile ;)
 4. I'm so thin! - I honestly don't know how much weight I lost in the beginning of the braces adventure, but I can say it was at least 2 kg. My "soft" diet was the reason and braces will definitely force you to it. 
 5. Cosmetic braces are almost invisible - if you can afford a higher expense, which are cosmetic braces (with transparent cases), then don't hesitate. Cosmetic braces are discreet and they are not visible in the first moment. They are almost invisible on the pictures. I'm very satisfied with my braces. The only minus is that after some time the gums are becoming yellowish, but then it's time to visit the orthodontist, who will change them to fresh ones.
 6. Food will be in every gap of your braces - get ready, that leftovers from each meal you eat, will be stuck in every space of your braces. Imagine, that half of the sandwich you just had, is left on the braces. You will feel like that during every meal. Oh well, at least there will be some snack, if you get hungry.
 7. Brush your teeth after every meal - you really should do it, because of the food (check point 6) and of the hygiene. I love the fresh feeling after each brushing my teeth. Besides it's not very burdensome as I thought, you will get used to it very quickly. Most probably you will be carrying a toothbrush with a toothpaste in your bag, like me :)
 8. Don't chew chewing gum - apparently some people can chew a gum, but I didn't have courage to do that. I didn't want to dig out gum from braces for two hours. Instead I started eating mints.
 9. Don't eat hard things - I avoid eating apples (I slice them instead), nuts, very crispy bread skin (I miss that) and other hard things. I sometimes even pay attention when eating schabowy (kind of steak). I guess, I exaggerate sometimes, but my metal ring broke twice, so I don't want another extra cost or adventure. Don't be scared though, because it doesn't happen very often. I just had a very bad luck.
 10. Braces is only a beginning - taking off braces is not the end. You spend next four years wearing retainers, which will help to avoid teeth moving back to their original position.


Okey, I guess that's it about the main facts about dental braces. In conclusion, wearing braces is not that bad. I got used to it very fast and right now braces don't disturb me at all.

4 komentarze:

 1. Całe szczęście jestem ta szczęściara która nie musi nosić aparatu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bardzo lubiłam nosić aparat, a miałam go dwa lata. Chociaż pierwsze kilka dni nic nie jadłam stałego, mama we mnie wmuszala chociaż jogurty pitne, tak mnie bolało ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początek jest ciężki. Ale na szczęście szybko mija :) I można się powoli zaprzyjaźniać z aparatem

   Usuń